Tętniak aorty brzsuznej
Choroby tętnic szyjnych
miażdżyca
zespół stopy cukrzycowej
niedokrwienie kończyn dolnych

Co łączy niedokrwienie kończyn dolnych z zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu?

Są to objawy choroby ogólnoustrojowej jaką jest miażdżyca. Niezbędnym warunkiem do prawidłowego funkcjonowania narządów i tkanek organizmu jest odpowiednia ilość dostarczanego tlenu, substancji odżywczych, budulcowych i energetycznych zawartych we krwi, która za pomocą skomplikowanej sieci tętnic dopływa do wszystkich części ciała. Utrudnienie dopływu krwi powoduje groźne konsekwencje. W przypadku zmniejszenia przepływu w tętnicach wieńcowych dochodzi do zawału, zmniejszenie przepływu w tętnicach szyjnych powoduje udar niedokrwienny, a w tętnicach kończyn dolnych niedokrwienie prowadzące do martwicy kończyny. Przyczyną zwężeń i niedrożności tętnic jest miażdżyca, czyli choroba powodująca odkładanie się w ścianie tętnicy cholesterolu i tworzenie blaszek miażdżycowych co powoduje stopniowe zwężanie się światła naczynia prowadząc w ostateczności do niedrożności. Przyspieszeniu rozwojowi choroby sprzyjają: cukrzyca, nikotynizm, niewydolność nerek, wrodzone zaburzenia gospodarki tłuszczowej i nadciśnienie tętnicze. Należy podkreślić , iż miażdżyca jest chorobą OGÓLNOUSTOJOWĄ, PRZEWLEKŁĄ i NIEULECZALNĄ. Stanowi ona olbrzymi problem nie tylko medyczny ale i społeczny. Leczeniem powikłań miażdżycy zajmuje się wielu specjalistów: chirurg naczyniowy, kardiolog, neurolog, internista, angiolog, radiolog interwencyjny. W kręgu zainteresowań chirurgii naczyniowej pozostają tętnice szyjne, aorta, tętnice trzewne w tym nerkowe a przede wszystkim tętnice kończyn dolnych, w których zmiany miażdżycowe występują najczęściej. Ogólnoustrojowe występowanie zmian miażdżycowych oraz przewlekłość i nieuleczalność miażdżycy powoduje konieczność wykonywania wielomiejscowych i nierzadko wielokrotnych operacji. Należy pamiętać, że pomimo operacji naczyniowych choroba postępuje i może prowadzić w przypadku kończyn dolnych do amputacji.

Leczenie zmian miażdżycowych tętnic kończyn dolnych.

W przypadku pacjentów z długim dystansem chromania przestankowego dobre efekty może przynieść leczenie zachowawcze, czyli leczenie farmakologiczne w połączeniu z odpowiednim treningiem marszowym. Natomiast ograniczenie dystansu po którym pojawia się ból nóg do około 200 m i poniżej wymaga zwykle leczenia zabiegowego, klasycznego chirurgicznego lub coraz częściej leczenia wewnątrznaczyniowego. W przypadku tętnic kończyn dolnych dysponujemy pełnym wachlarzem zabiegów wewnątrznaczyniowych, od plastyki balonowej (balonem klasycznym i balonem lekowym), poprzez implantowanie stentów, łącznie ze stentami lekowymi do implantacji stentgraftów. W większości przypadków leczeniem z wyboru jest leczenie endowaskularne. Obecnie klasycznemu leczeniu chirurgicznemu poddawani są pacjenci z bardzo rozległymi zmianami miażdżycowymi, nie poddający się leczeniu wewnątrznaczyniowemu lub ze zmianami w tętnicach przebiegających w bezpośrednim sąsiedztwie stawów (możliwość pęknięcia stentu). Do leczenia klasycznego należą różnego rodzaju przeszczepy przeprowadzane przy pomocy protez naczyniowych lub własnej żyły pacjenta. W przypadku zmian zlokalizowanych w tętnicy udowej wspólnej przeprowadza się endarterektomię czyli usunięcie blaszek miażdżycowych, podobnie jak podczas operacji tętnicy szyjnej.

Ostateczną decyzję o metodzie leczenia podejmują razem lekarz z pacjentem.

o nas

Leczenie jest naszą pasją

chirurdzy naczyniowi

Jesteśmy chirurgami naczyniowymi zajmującymi się od lat problematyką naczyniową

read more

Nasza misja

Lepsze zdrowie jest naszą misją

read more

Jak Umówić Się Na Konsultację

Konsultujemy w Toruniu w Melius Clinic 
ul. Łódzka 35-37

Proszę skorzystać z telefonu do rejestracji 
tel: 510 406 668 
czynny od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku

Proszę sko​​​rzystać z internetowej rejestracji:


rejestracja online

Nowoczesne Techniki Leczenia Żylaków Kończyn Dolnych

Wewnątrzżylne techniki leczenia niewydolności żylnej skracają czas rekonwalescencji i umożliwiają szybki powrót do pracy 

Lepsze Zdrowie Jest Naszą Misją 

EVRF

Zastosowanie fal radiowych do leczenia żylaków

Para Wodna

Zastosowanie pary wodnej do leczenia żylaków

Laser

Zastosowanie lasera do leczenia żylaków

Skleroterapia

Zastosowanie środka obliteryzującego do leczenia żylaków

Miniflebektomia

Usuwanie żylaków z mikronacięć

Babcock

Klasyczna operacja żylaków

87-100 Toruń, Łódzka 35-37
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.