Tętniak aorty brzsuznej
Choroby tętnic szyjnych
miażdżyca
zespół stopy cukrzycowej
niedokrwienie kończyn dolnych

Zespół niedokrwiennej stopy cukrzycowej

Cukrzyca i jej powikłania stanowią olbrzymi problem nie tylko medyczny ale i społeczny. Istotną kwestią dla chirurga naczyniowego jest powodowane przez cukrzycę niedokrwienie kończyn dolnych tj. zespół stopy cukrzycowej. To właśnie z powodu cukrzycy wykonuje się najwięcej amputacji kończyn dolnych. Cukrzyca w istotny sposób przyspiesza rozwój miażdżycy i bardzo szybko prowadzi doniedokrwienia nóg, zwłaszcza stóp. Miażdżyca w cukrzycy dotyczy przede wszystkim cienkich tętnic, których średnica wynosi 2-4mm, dlatego nawet małe blaszki miażdżycowe mogą powodować bardzo szybko istotne zwężenie, co tłumaczy występowanie zespołu stopy cukrzycowej nawet u młodych osób. Zmiany dotyczą najczęściej wszystkich tętnic podudzia, mają charakter zarówno zwężeń jak i niedrożności i są wielopoziomowe. Nierzadko poza tętnicami podudzia zajęta jest procesem chorobowym tętnica udowa i podkolanowa. Wielopoziomowy obraz zmian oraz mała średnica naczyń stanową duży problem terapeutyczny i dlatego leczenie takich zmian wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Jeszcze do niedawna leczenie tętnic podudzia, ze względu na małą średnicę było praktycznie poza zasięgiem chirurga naczyniowego. Jednak postęp techniczny doprowadził do stworzenia narzędzi endowaskularnych umożliwiających udrożnienie tętnic nie tylko na podudziu ale i na stopie. Małoinwazyjność zabiegów wewnątrznaczyniowych, ich powtarzalność, niewielka liczba powikłań oraz bardzo dobre wyniki powodują, że operacje wewnątrznaczyniowe stały się skuteczną metodą przywrócenia krążenia w stopie cukrzycowej. Dzięki coraz szybszemu rozwojowi technik wewnątrznaczyniowych, oraz coraz większemu doświadczeniu chirurgów udaje się w wyspecjalizowanych ośrodkach uniknąć amputacji w 80-100%, co nie było by możliwe w przypadku klasycznych technik chirurgicznych. Z powodu występującego w cukrzycy uszkodzenia nerwów czuciowych diabetycy mogą nie odczuwać bólu nóg podczas chodzenia czyli chromania przestankowego, a często pierwszym objawem miażdżycy może być rana na stopie. Rany w cukrzycy szybo ulegają zakażeniu a towarzyszące niedokrwienie może prowadzić do amputacji nogi. Jedynym sposobem wygojenia owrzodzenia i uratowanie nogi w tym przypadku jest przeprowadzenie skutecznego zabiegu przywrócenia krążenia w nodze, dlatego każdy pacjent ze stopa cukrzycową powinien zostać skonsultowany przez chirurga naczyniowego.

o nas

Leczenie jest naszą pasją

chirurdzy naczyniowi

Jesteśmy chirurgami naczyniowymi zajmującymi się od lat problematyką naczyniową

read more

Nasza misja

Lepsze zdrowie jest naszą misją

read more

Jak Umówić Się Na Konsultację

Konsultujemy w Toruniu w Melius Clinic 
ul. Łódzka 35-37

Proszę skorzystać z telefonu do rejestracji 
tel: 510 406 668 
czynny od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku

Proszę sko​​​rzystać z internetowej rejestracji:


rejestracja online

Nowoczesne Techniki Leczenia Żylaków Kończyn Dolnych

Wewnątrzżylne techniki leczenia niewydolności żylnej skracają czas rekonwalescencji i umożliwiają szybki powrót do pracy 

Lepsze Zdrowie Jest Naszą Misją 

EVRF

Zastosowanie fal radiowych do leczenia żylaków

Para Wodna

Zastosowanie pary wodnej do leczenia żylaków

Laser

Zastosowanie lasera do leczenia żylaków

Skleroterapia

Zastosowanie środka obliteryzującego do leczenia żylaków

Miniflebektomia

Usuwanie żylaków z mikronacięć

Babcock

Klasyczna operacja żylaków

87-100 Toruń, Łódzka 35-37
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.