Najważniejszą rolę w profilaktyce niedokrwienia kończyn dolnych u pacjenta z cukrzycą pełni diabetolog i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Stwierdzenie wczesnych objawów niedokrwienia nóg podczas rutynowych wizyt powinno skutkować skierowaniem pacjenta do chirurga naczyniowego celem oceny krążenia tętniczego. Bezwzględnie każdy pacjent z trudno gojącą się raną stopy, bólami spoczynkowymi nogi powinien zostać poddany pilnej konsultacji chirurga naczyniowego. Szczególną sytuacją wymagającą konsultacji jest planowanie amputacji w zespole stopy cukrzycowej oraz brak gojenia kikuta po amputacji. Należy wówczas wykonać badanie obrazowe (USG, tomografia komputerowa, angiografia) tętnic kończyn dolnych z oceną możliwości przywrócenia krążenia w nodze przez chirurga naczyniowego z wyłączeniem wskazań do pilnej amputacji (rozległa, zakażona martwica). Każdy pacjent z cukrzycą powinien przynajmniej raz w roku mieć ocenione krążenie w kończynach dolnych, a w przypadku podejrzenia niedokrwienia zostać skierowanym do chirurga naczyniowego.
Na szczęście tylko część ran stopy w cukrzycy jest spowodowana niedokrwieniem. Poza ranami niedokrwiennymi powstają często w przypadku stopy neuropatycznej modzele na powierzchni podeszwowej stopy, które wymagają jedynie leczenia miejscowego i pomimo że są ranami przewlekłymi nie są wywołane niedokrwieniem ale zaburzeniem w budowie stopy wywołanej neuropatią czuciową. Z powodu upośledzenia czucia w stopach i nogach często dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, najczęściej otarć, które w przypadku dołączenia się infekcji mogą prowadzić do rozległych ran na stopie. Dlatego tak ważna jest higiena stóp oraz stosowanie odpowiedniego obuwia i unikanie urazów stóp. Częstą przyczyną powstania ran na stopie jest uraz spowodowany obecnością ciała obcego w bucie. Nawet niewielka rana stopy w razie współwystępowania niedokrwienia kończyny może prowadzić do rozwoju infekcji w obrębie stopy i konieczności jej amputacji.
Najczęściej zaburzenia czucia w stopie i podudziu wywołane są uszkodzeniem nerwów czuciowych przez cukrzycę czyli neuropatię cukrzycową. Uszkodzone nerwy powodują różnego rodzaju zaburzenia czucia, jednak niedokrwienie kończyn dolnych może wywoływać podobne objawy, dlatego to lekarz powinien ocenić charakter dolegliwości.